sobota, 14 stycznia 2012

Gustav, Dora i inne giganty

Zapewne zastanawacie się nad tym, co może sugerować tytuł tego wpisu. Ostatnio zapoznając się z literaturą na temat walk w Stalingradzie natknąłem sę na dość specyficzny rodzaj broń - działo kolejowe. W tym przypadku była to "Dora" posiadająca kaliber 800mm. Przez pewien dość krótki okres czasu brała udział w walkach o Stalingrad, 15 kilometrów za lnią frontu. Gustaw był bratem Dory, posiadający tą samą specyfikację. Ich maksymalny zasięg wynosił ponad 45km.Oba działa podzieliły ten sam los - Gustav który był wykorzystywany przy oblężenu Sewastopola i  Leningradu, przetrwał wojnę jednak został zdobyty i zniszczony przez amerykańskie wojska. Dora została zniszczona jeszcze przez niemców aby nie została zdobyta przez Armię Czerwoną. Potęga strzelających średnio co 45minut dział została utrwalona przez liczne materiały filmowe i zdjęcia. Poniżej dwa filmiki:



Wydawać by się mogło, że pod względem kalibru nic większego nie mogło powstać. Tym czasem działa Dora i Gustaw wcale nie szczyciły się największym kalibrem. 100 lat wcześniej potężny francuski moździerz  o kalibru 975mm brał udział w oblężeniu twierdzy w Antwerpii podczss Rewolucji Belgijskiej mającej miejsce w 1832 roku.
Poniżej obrazek według którego tak mógł wyglądać "Francuski Potwór":

"French Monster"


Inny super-działo to brytyjski 914 milimetrowy moździerz oblężniczy o nazwie "Mallet" (od nazwska konstruktora Roberta Malleta). Nie zdążył jednak wziąść udziału w Wojnie Krymskiej - powstał w 1857 roku i nigdy nie przeszedł chrztu w warunkach bojowych. Przetrwał do dzisiejszych czasów. Znajduje się w angielskim muzeum broni w Fort Nelson.

Mallet

Ostatnim przedstawianym przezemnie super-działem jest "Little David" - amerykański moździerz o kalibru 914mm. Amerykańska konstrukcja, której prototyp powstał podczas II Wojny Światowej pierwotnie miała służyć do niszczenia fortyfikacji na japońskich wyspach-twierdzach. Opóźnienie w realizacji projektu, super-możdzierz był wykorzystywany do badań właściwości balistycznych bomb lotniczych. Poniżej materiał filmowy:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz