niedziela, 1 maja 2011

Traktat Wersalski - pokój czy zawieszenie broni ? cz. II



Postanowienia traktatu Wersalskiego w sprawie Niemiec






Wszelkie postanowienia traktatu zostały podejmowane bez udziału przedstawicieli państw pokonanych.
Nie mieli szansy brać udziału w negocjacjach w sprawie przyszłości ich państw ani podważać zatwierdzonych już decyzji. W przypadku niezaakceptowania postanowień, grożono wszczęciem działań wojennych.

W końcu, 29 kwietnia 1919 roku przybyłej do Wersalu delegacji Niemieckiej (premier nowego rządu Philipp Schneidemann i minister spraw zagranicznych Urlich Graf von Brockdorff) dopuszczono ją do zapoznania się z ostatecznymi postanowieniami traktatu.

Nowy Niemiecki rząd musiał wziąć pełną odpowiedzialność za wojnę. Cesarz Wilhelm I miał zostać sądzony przez trybunał składający się z przedstawicieli 5 państw (USA, Wielka Brytania, Francja Włochy i Japonia).
Pokonane państwo miało ponieść ciężar spłaty odszkodowania wojennego, wynoszącego pierwotnie 270 miliardów marek niemieckich w złocie, spłacanego w ratach aż do roku 1963. Ostatecznie kwota ta została zmniejszona prawie dwukrotnie.

Niemiecka karykatura- "Niemcy wysłane
pod gilotynę"
Kolejnymi postanowieniami były ustępstwa terytorialne.
Wszystkie kolonie w Afryce i Azji należące do II Rzeszy miały zostać odebrane pokonanemu.
Na kontynencie Europejskim musiała zrzec się terenów na rzecz Francji, Belgii, Danii oraz na nowo odradzającej się Polsce.

Ważnym elementem traktatu było postanowienie o drastycznej redukcji armii.. Nowa armia miała liczyć 100 tysięcy zawodowych żołnierzy i zostać zdegradowana do roli służb porządkowych. Zabroniono powszechnej służby wojskowej. Ze służby miały zostać wycofane czołgi, lotnictwo ofensywne a redukcji miała ulec artyleria i  marynarka wojenna.

Sankcje ekonomiczno-militarne miały zapobiec odrodzeniu się potencjału sprzed wojny.
Jak pokazała przyszłość, Niemcy nie pogodzili się z postanowieniami traktatu Wersalskiego.
Rozgoryczenie oraz poczucie skrzywdzenia było "siłą napędową" dla powstających ugrupowań o skrajnych poglądach.



Bibliografia 
  • Bogusław Wołoszański "Honor Żołnierza"
  • Norman Davies "Europa"




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz